brit4u_menu_bg
ברית אחרת, ברית מילה

ברית אחרת: שאלות ותשובות בנושא מהלך טקס ברית המילה

מהו האילחוש המקומי?
האילחוש המקומי נעשה על ידי זריקה של חומר הרדמה המתבצע עם מחט עדינה לבסיס אבר המין. זריקה זו, בדומה לזריקה הניתנת לפני טיפול שיניים, אמנם כואבת מעט, אך היא מונעת את הכאב היותר משמעותי במהלך הברית. מריחת מקומית של משחת EMLA טרם הזריקה ומתן תמיסת סוכר לפיו של התינוק מסייעים להפחתת תחושת הכאב מהזריקה אך אין בהם כשלעצמן לשמש כאילחוש בלעדי בברית מילה. אילחוש בזריקה אינו חלק מטקס הברית וניתן רק על ידי מוהל שהוא גם רופא. כשהזריקה ניתנת במינון ובטכניקה נכונים – תופעות הלוואי נדירות ויתרונה ברור.
האם יש צורך באילחוש מקומי?
תינוקות חשים בכאב לא פחות ממבוגרים. במחקרים נמצא שתינוקות זוכרים את הכאב לפחות למספר חודשים. אם ברית המילה הייתה מתבצעת בגיל מאוחר יותר ולילדים גדולים יותר, לא היה ספק בצורך באילחוש המקומי. בשל כך יצאו ארגוני הבריאות הרשמיים של ארה"ב וקנדה בהמלצה גורפת לתת אילחוש בכל ביצוע של ברית מילה. לנו "בברית אחרת" הנושא כל כך ברור ומובן עד שאיננו מסכימים למול ללא האילחוש המקומי.
האם יש סיבות רפואיות שלא להשתמש באילחוש?
למעט אלרגיה ידועה לחומר המאלחש אין סיבה רפואית שלא להשתמש באילחוש בברית מילה.
האם מתן זריקת ההרדמה המקומית אינה כואבת יותר מאשר הברית עצמה?
כאמור לעיל, זריקת ההרדמה המקומית ניתנת לאחר הכנת התינוק עם אמצעי אילחוש נוספים, ושימוש במחט עדינה ביותר (המשמשת לניתוחי עיניים) כך שהיא גורמת לכאב מינימלי אם בכלל ולמשך שניות ספורות. ברית מילה ללא הרדמה כואבת הרבה יותר ולמשך פרק זמן ממושך יותר. למה דומה הדבר? לאילחוש מקומי בזריקה לפני טיפול שיניים: הזריקה מעט כואבת אך יחסית לטיפול השיניים – הכאב מהזריקה קל יחסית וזניח.
חיתוך העורלה נמשך שניות בלבד ולכן אולי אינו כואב לתינוק?
חיתוך העורלה הוא רק חלק מברית המילה – ההכנות למילה, כולל פריעת העורלה והפשלתה טרם המילה, וכן חילוץ העטרה והטיפול בפצע הטרי מיד לאחר חיתוך העורלה – כל אלו הן פעולות מכאיבות שעל פי רוב נעשות מאחורי הקלעים וללא נוכחות הקהל.
מהו תהליך המילה עצמו?
אנו משכיבים את התינוק במיטת הטיפולים. לאחר מכן אנו מבוצעים חיטוי מקומי של הפין, הפרדת העורלה מהעטרה, ניקוי הפרשות העורלה, התקנת המגן על העורלה וחיתוך על פני המכשיר. הסרת המגן, חילוץ העטרה, בקרת דמם וחבישת הפצע.
האם נשארת חבישה לאחר הברית ואם קיימת סכנה בחבישה?
על פי רוב אנו משאירים חבישה רופפת סביב אזור החתך למשך יום-יומיים. הפד ספוג בחומר המעודד קרישת דם ובד"כ הדימום לכן מינימלי. רווחת היום אופנה של הימנעות מחבישה, אך אנחנו מאמינים שלחבישה יתרונות . חבישה לוחצת מידי שנעשית לא באופן מקצועי ובמטרה לעצור דמם חריג, עלולה ללחוץ חזק מידי, לגרום לנמק מקומי, לזיהום או לקושי בהשתנה ("עצירת שתן"). החבישה נופלת מעצמה במיעוט המקרים לאחר הברית או מוסרת על ידנו ברוב המקרים במעמד הביקורת.
האם הפעולה צריכה להיות סטרילית ואיך דואגים לסטריליות המכשור?
כל פעולה כירורגית דורשת תנאי היגיינה וסטריליות. לכן אנחנו מקפידים ומחמירים בתנאי ההיגיינה והסטריליות שאנו מבצעים . אנו משתמשים בכפפות כירורגיות סטריליות מהרגע שאנו מתחילים את טקס ברית המילה. אנו מבצעים חיטוי של הפין טרם הברית. הסכין שבה אנו משתמשים הינה סכין עם להב חדר ניתוח חד פעמי. שאר הציוד עובר עיקור באוטוקלאב (מכשיר לסטריליזציה בחום) לפני כל ברית.
האם ניתן לצלם במהלך הברית?
כן- בכל מצלמה רגילה או וידאו, עם או בלי פלש. הטקס עצמו נערך בחדר קבלת הפנים בנוכחות כל האורחים. ההכנות לברית, ההרדמה והחיתוך עצמו נעשים על מיטת הטיפולים בחדר נפרד. על מנת לדאוג לתנאים מיטביים לתינוק- לחדר זה מוזמנים התינוק, הוריו, הסבים והצלם בלבד.

חזרה לדף שאלות ותשובות ראשי


לפרטים נוספים נא לפנות: ד"ר שינהר: 052-6666372 ,   ד"ר מזכרת: 052-6667322